HEAD - EXTREME ONE 2025
(4 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
FREE SHIPPING at Tengo!
Enter the discount code RGFRI in Tengo's store (at checkout), you get free shipping
Enter the discount code RGFRI in Tengo's store (at checkout), you get free shipping
Free shipping 1-5 Days
193,18 €
Head Extreme One 2025, Padelracket
Free shipping 1-3 Days
211,59 €
Head Extreme One
Shipping 4,51 € 2-3 Days
275,65 €
Head Extreme One 2025
Free shipping 1-3 Days
275,65 €
Head Extreme One 2025/2026
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
Description from manufacturer
Finish the points with the lightweight EXTREME ONE 2025, which has HEAD ONE technology for enhanced ball feel, an increased sweetspot and the highest durability. As the lightest racquet in the EXTREME range, this model allows for faster swings and is easier to maneuver. The diamond-shaped mold enhances power while a high balance delivers extra leverage on overhead shots. While the 12K carbon fiber hitting surface adds explosive power, the Power Foam is reactive on fast shots and the racquet also has Extreme Spin technology with a rough surface that enhances ball grip and spin. The new Soft Cap + technology has an exchangeable cord system that lets you customize your racquet while keeping the soft material in the butt cap. Finished with a premium design, the EXTREME ONE 2025 is made with Auxetic 2.0 technology for even more power and feel.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Roberto bresciani", Man 46 year
Level: amateur
Well balanced, light, manageable, very controllable
2025-12-06, 07:27
3
"Filippo", Man 54 year
Level: amateur
Too soft
2026-01-20, 08:19
4
"Simone", Man 45 year
Level: amateur
Top
2026-02-03, 23:58
2
"Andrea", Man 53 year
Level: beginner
-
2026-01-06, 18:10















