DUNLOP - GALACTICA 2023
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dunlop - Galactica 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA pro |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Dunlop |
Description from manufacturer
Top-tier 12K Carbon build using Japanese Carbon delivers exceptional consistency and performance across all shots. Tri-Max support enhances stability for better control, while Extra Grip offers increased spin for more impactful shots. A newly designed bumper injected along the frame boosts durability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Josema", Man 30 year
Level: amateur
It is rough for control
2025-10-29, 20:17
5
"Isma", Man 47 year
Level: advanced
I love it.
2026-01-06, 20:08
4
Man 33 year
Level: advanced
O
2025-11-14, 05:09















