DROP SHOT - X-CELERATOR 2021
(4 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $280.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA tech |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot X-Celerator is a new racket for 2021 that Lucas Campagnolo uses on the World Padel Tour. This model is filled with innovative technologies.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 32 year
Level: advanced
-
2024-04-27, 20:49
4
Man 29 year
Level: advanced
-
2023-11-22, 00:00
4
Man 50 year
Level: advanced
-
2023-01-29, 00:54
4
Man 42 year
Level: amateur
-
2022-10-29, 10:38
















