DROP SHOT - HERITAGE 2.0 2021
(5 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA pro |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot Heritage 2.0 adds power to your game. This diamond-shaped padel racket has an elevated sweet spot, increasing speed. At the same time, good technique is required to handle the racket. The combination of weight and diamond shape makes it perfect for skilled players. The geometry and material choice guarantee optimal control. Additionally, a silicone grip reduces vibrations.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 52 year
Level: advanced
Somewhat small sweet spot, not enough power.
2023-10-25, 22:25
5
Man 39 year
Level: advanced
-
2024-01-30, 07:53
2
Man 31 year
Level: advanced
-
2023-07-27, 21:53
1
Man 34 year
Level: advanced
-
2023-07-27, 21:51
4
Man 35 year
Level: amateur
-
2023-02-26, 16:41















