DROP SHOT - CANYON PRO ATTACK 2024
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Canyon Pro Attack 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 680,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Pro |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot Canyon Pro Attack 2024 is a power-oriented padel racket designed for advanced players who want to dominate with strong shots. It has a diamond shape and high balance, providing extra power in smashes and offensive shots. The core is made of EVA Pro High Density, which makes the racket feel firm and responsive. The hitting surface consists of 24K carbon fiber, often with texture (relief/surface pattern) to apply spin. The frame is built with double tubular carbon fiber, which enhances rigidity and stability. In summary, the Canyon Pro Attack 2024 is a weapon for players who have the technique to handle a powerful racket and want to play aggressively without sacrificing precision.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 55 year
Level: advanced
A bit to get used to playing, maybe I don't push enough on the smashes.
2025-11-24, 07:52
2
"Danilo", Man 46 year
Level: advanced
-
2026-02-28, 11:08
2
"Alex", Man 40 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-21, 15:38
4
"Gigi", Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-18, 21:43
















