DROP SHOT - BRONCO 2023
(7 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Bronco 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $290.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot Bronco is a new control racket from the top segment of Drop Shot's range. The racket combines a soft core with an 18k carbon fiber surface, and although the racket's head shape is round, the choice of materials and the neutral weight balance allow for powerful shots in offense. In the core of the racket, Drop Shot has used "broken angles" to minimize vibrations upon impact and make the striking surface more durable. Several of the most groundbreaking technologies have been utilized in the manufacturing, including the Smart Holes System and Textrem Technology, which contribute to a unique feel with every ball hit. The racket is aimed at advanced padel players who value quality, performance, and durability. Something new is also the visual design; depending on the angle and the light reflection on the racket, different colors can appear.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Man 33 year
Level: amateur
Too much ball output
2025-12-18, 22:02
4
"Dude", Man 48 year
Level: beginner
Ok
2026-02-18, 17:56
2
Man 27 year
Level: amateur
-
2026-02-16, 10:42
3
Man 27 year
Level: beginner
-
2026-02-16, 10:41
3
Man 33 year
Level: advanced
-
2025-12-18, 22:03
3
Man 26 year
Level: beginner
-
2025-11-15, 14:32

















