CORK - SUPREME POWER II 2022
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Supreme Power II 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 4 770,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + fiberglass + Innegra + cork |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Cork |
Description from manufacturer
The Supreme II:s were designed for high competition, for more technically advanced players. It´s higher percentage of carbon, gives Supreme II:s a more rough touch which allows players to have way more defensive control of their game and allows the racket to have a bigger level of potency. Yet, Supreme II:s maintain the excellency of comfort and low vibrations that every Cork racket has. Always, with Cork Padels exclusive anti-vibration system. The Supreme Power II has a high balance which makes this racket have more potency and be suitable for more offensive players. The gum in the center of the racket has a unique and innovative technology, a semi-drilled cross. This semi-drilled cross in the center translates into a controlled output with a wide and controlled sweet spot, removing the trampoline effect when defending and giving greater power in the defending moment. It has a new cap technology that further reduces vibrations derived from it´s softer composition and it´s oval shape for better grip versatility. (There is also Innegra and fiberglass in the Supreme II series).
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 47 year
Level: advanced
Fantastic
2023-10-25, 08:52
4
Man 41 year
Level: advanced
-
2024-02-21, 11:06
5
Man 41 year
Level: amateur
-
2023-01-29, 18:34















