CARTRI - VOLCANO 2 2021
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Volcano 2 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 770,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 6K carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft black + medium white |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
The jewel in the Cartris collection. The best materials on the market have been used. The design is durable and the holes are drilled to minimize vibration in the game. The model is aimed at the discerning player who wants to maximize their potential on the court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Robert Byström", Man 41 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good balance between control and speed.
2023-12-14, 08:53
4
"Martin", Man 45 year
Level: advanced
Offensively
2024-03-12, 06:19






