CARTRI - SHIELD MAXIMUM BLUE 2021
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Shield Maximum Blue 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 030,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 6K carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
Cartri Shield Maximum Blue is a padel racket that delivers the perfect mix of total control and power when needed. The racket's composition of various exclusive materials is what gives it its versatile characteristics, where the hitting surface provides full control and the soft multi-layered EVA Black core offers good bounce to easily generate ball speed. To make SHIELD unique, Cartri has chosen to use a type of rubber over the entire hitting surface of the racket. The rubber provides a soft and delightful feel on the ball while also offering extra grip for more effect.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Uu", Man 54 year
Level: advanced
Tt
2023-09-03, 07:55
4
"Coffe", Man 35 year
Level: advanced
-
2023-11-15, 22:06
3
Man 59 year
Level: amateur
-
2022-12-22, 16:25
4
Man 35 year
Level: advanced
-
2022-11-02, 23:14















