BULLPADEL - IONIC POWER 2022
(10 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Ionic Power 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Glaphite |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA, Adaptia |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,0 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 66 st |
| Weight | Medium 369 g |
| Balance point measurement | 27,4 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 60 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Quite heavy |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2023-11-18 |
Description from manufacturer
Bullpadel has developed a new series of rackets called Nextline, focusing on future talents in padel where Javi Leal is one of the main figures. The model is geared towards offensive players, as indicated by its high balance and diamond shape. The hitting surface is made of GLAPHITE, a mix of fiberglass and carbon fiber, which is somewhat softer than many rackets with the same shape. The core is of the MULTIEVA type, which is a blend of materials with different densities. The outer layer has a higher density that works on fast balls and provides them with more power, while the inner layer with a lower density operates on slower balls and improves control. The X-FORCE system strengthens the racket's construction.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 20 year
Level: advanced
Nice racket, it might feel a bit heavy sometimes.
2025-09-13, 14:44
5
"Naomi", Woman 35 year
Level: advanced
Nice balance, gives power and has still control
2026-03-12, 16:15
4
"Andreas Carlsson", Man 35 year
Level: advanced
Very good but questionable durability.
2024-01-27, 13:41
4
Man 36 year
Level: amateur
-
2025-11-14, 15:50
4
Man 31 year
Level: amateur
-
2025-08-31, 08:33
5
Man 47 year
Level: advanced
-
2025-08-23, 22:01















