BLACK CROWN - PITON 11 2023
(6 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber 80% |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | white eva soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
The Piton 11 shovel has a good balance between control and power with a hard touch, perfect for performing aggressive blows.
It has a medium touch, perfect for aggressive blows and at the same time a great ease for you to feel the ball and provide a good way out in defense. This is due to the 3XPLY EVA rubber.
The frame is 2TB AIR 80% carbon fiber which implies greater resistance to shocks.
It is made of two layers of fiberglass, one of LOW DENSITY PITON GLASS and 1 layer of 3K CARBON. It incorporates a new eva rubber of the highest quality PSM WHITE EVA (Power Soft Memori Eva) that provides a hard touch with the ball to achieve good power and very good control.
It is a multipurpose shovel with good balance of control and power for high-level expert paddle players who seek to perform technical and precise blows.
It has a medium touch, perfect for aggressive blows and at the same time a great ease for you to feel the ball and provide a good way out in defense. This is due to the 3XPLY EVA rubber.
The frame is 2TB AIR 80% carbon fiber which implies greater resistance to shocks.
It is made of two layers of fiberglass, one of LOW DENSITY PITON GLASS and 1 layer of 3K CARBON. It incorporates a new eva rubber of the highest quality PSM WHITE EVA (Power Soft Memori Eva) that provides a hard touch with the ball to achieve good power and very good control.
It is a multipurpose shovel with good balance of control and power for high-level expert paddle players who seek to perform technical and precise blows.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Lars", Man 40 year
Level: amateur
Good in defence and placement. Lacks umpf in overheads
2025-10-08, 17:21
3
Woman 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-09-06, 22:47
3
Man 57 year
Level: advanced
-
2024-07-21, 10:36
4
Woman 27 year
Level: amateur
-
2023-11-08, 20:01
4
Man 37 year
Level: amateur
-
2023-10-26, 06:16
4
Man 37 year
Level: advanced
-
2023-10-26, 06:11















