BLACK CROWN - PITON 10 2022
(41 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 700,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | white eva soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
Piton is a very popular model from Black Crown, and now it comes in a tenth version. The model has a lovely balance of control and power and is aimed at players from medium-high to very high level, providing a harder hit on the ball compared to previous year's models.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 41 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Elio", Man 47 year
Level: advanced
I love the feel and control it has, but I would ask for a little more power.
2026-03-17, 11:07
4
"Marc", Man 33 year
Level: advanced (have paddle elbow)
A versatile racket with a lot of control but not much power.
2025-11-13, 22:49
3
"Noam", Man 43 year
Level: amateur
Good control, it feels very light but lacks punch.
2026-02-10, 14:54
4
Man 33 year
Level: amateur
Control
2024-01-18, 21:21
4
"Mats Lindgren", Man 69 year
Level: amateur
ok racket
2023-11-15, 08:49
5
"Christofer", Man 32 year
Level: advanced
Good
2023-11-12, 19:59
















