ARES - DARKNESS 2021
(2 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 470,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Ares |
Description from manufacturer
This model is aimed at advanced players who want a lot of power in their game. The material, balance, and shape are designed to maximize the power of the shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 62 year
Level: advanced
-
2025-10-26, 17:40
4
Man 42 year
Level: advanced
-
2023-03-05, 22:47
















