ADIDAS - METALBONE HRD 3.3 2024
(46 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 390,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Eva High Memory |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Low 348 g |
| Balance point measurement | 25,5 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 56 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2024-03-04 |
Description from manufacturer
The METALBONE HRD+ is designed for winning hands, those that decide the outcome of points, matches and tournaments. The racket is designed for the best padel players, such as Ale Galán. It incorporates the Weight & Balance System technology, which allows you to adjust the weights and balance to adapt it to a more control style of play or to reinforce its characteristics for a more attacking game. The Octagonal Structure located in the core, together with the other materials integrate within it, the EVA High Memory rubber and the Carbon Aluminized 2 to 1 fiber, make it an extremely rigid racket. The roughness of the Spin Blade Decal on the surface of the blade provides the best effects. The Diamond Oversize shape reinforces its status as an attacking racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 46 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"max", Man 30 year
Level: amateur
My racket generates a lot of power, which really helps when I’m on the attack. However, it feels quite head-heavy, and I struggle with control because of that. In particular, I find it difficult to return serves and to defend effectively, especially when I’m positioned behind the baseline. While it’s easy for me to play aggressively with this racket, returning the ball consistently especially under pressure is my biggest challenge.
2026-04-24, 17:42
3
"Joshua", Man 27 year
Level: amateur
I liked it a lot, it's hard to move it due to the very high balance, the handle is short and can become annoying, but I felt satisfied with the rest. If it had a longer handle like the 2025 version, it would be much better. Maybe for an amateur, the normal version would provide more power and be more comfortable.
2025-11-16, 20:39
4
"Miguel", Man 63 year
Level: advanced
It allows me to defend better and take very low balls in a tense manner. It was a bit difficult for me to adapt at first, but now I feel very comfortable with it.
2025-11-15, 01:56
4
"NGG", Man 33 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good power, huge control, good ball exit - but I got a shoulder injury and it might be because of this racket. And my technique ofc
2026-01-16, 09:47
4
"Adrián", Man 33 year
Level: amateur
Light and comfortable, without being hard, it offers power in the aerial game. A slightly short handle
2025-11-30, 12:51
4
"Adrián", Man 33 year
Level: amateur
Light and comfortable, without being hard, it offers power in the aerial game. A slightly short handle
2025-11-26, 16:32
















