ADIDAS - ESSNOVA LIGHT 2024
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Essnova Light 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 000,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
Adidas Essnova Light is the optimal choice for those who are looking for a lightweight and easy-to-play padel racket with an offensive character. For those who want to combine power and comfort like a true star on the court. With its large diamond shape, the racket has a high sweet spot that provides extra power in shots and facilitates increased ball speed. Its larger diamond shape contributes to a generous sweet spot, which increases forgiveness for off-center hits. Due to its low weight (345–360 grams), Essnova Light is easy to handle and perfect for players who want to maximize their hitting power without losing control. The racket's textured surface enhances spin possibilities and gives you the chance to impart more power and spin to the ball, making your game more varied and powerful.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Woman 34 year
Level: advanced
Missing a bit of control
2025-11-12, 11:35
4
Man 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-22, 17:48










