ADIDAS - ADIPOWER A1 2025
(10 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Adipower A1 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2 400,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The exclusive Adipower A1, official racquet of the circuit, is the perfect racquet for those looking to dominate the court with style and excellence. Designed with innovative technologies such as Power Embossed Ridge, Dual Exoskeleton, and the Spin Blade texture, it guarantees maximum power, unparalleled spin, and total control. Its EVA Soft Performance core and 3K Carbon fiber surface balance rigidity and comfort, while the Diamond Oversize shape facilitates an aggressive attacking game. Additionally, its Structural Reinforcement technology enhances durability, ensuring a racquet that will withstand any challenge on the court. With special packaging, the Adipower A1 is the ultimate choice for players seeking exceptional performance in every match.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Federico", Man 27 year
Level: amateur
Not much power
2025-12-08, 14:26
3
"Mike", Man 45 year
Level: amateur
It lacks strength.
2025-10-25, 23:07
3
Woman 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good controle
2025-11-16, 22:33
2
Man 42 year
Level: amateur
Beginner
2025-11-25, 17:25
3
"Alexander", Man 22 year
Level: elite
Feels weird
2025-10-30, 11:52
3
"Juan", Man 63 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very soft
2025-10-29, 22:10


















