RS - PRIME TEAM EDITION BLACK TURQOUISE ORANGE 2022
(8 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som RS - Prime Team Edition Black Turqouise Orange 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 1 900,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber 80% + glasfiber 20% |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av RS |
Beskrivning från tillverkare
Prime Team är racketen för spelaren som spelat ett tag och vill ta nästa steg i sin Padel. Kärnan av EVA Soft Material tillsammans med den mjuka 3K kolfiberytan ger ett lättspelat racket med stor sweet spot. Ramen är av Kolfiber med invävt japansk lättvikts-glasfiber som ger racketen en något mjukare och mer följsam karaktär. Den sandiga ytan skapar ett mycket bra grepp om bollen och hjälper spelaren att skapa både skruv och spinn i slagen. Tillverkad i samma högteknologiska fabrik som Pro Edition Simon Vasquez.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 8 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Johan", Man 50 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Tycker det är bra men vill ha lite mer kraft i slagen.
2023-11-07, 10:16
4
"Johan", Man 50 år
Nivå: motionär
Bra men vill ha bättre kraft vid smashar.
2023-11-22, 11:08
3
"Johan", Man 50 år
Nivå: avancerad
Skulle vilja ha bättre kraft i slagen
2023-11-07, 10:19
5
Man 41 år
Nivå: motionär
-
2024-01-14, 16:27
2
Kvinna 47 år
Nivå: motionär
-
2023-02-13, 19:22
2
Kvinna 47 år
Nivå: motionär
-
2023-02-13, 19:22














