OXDOG - ULTIMATE TOUR 2025
(10 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Oxdog - Ultimate Tour 2025:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £290.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 365 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | HES Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | Black EVA |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Oxdog |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,0 cm |
| Längd racketblad | 25,4 cm |
| Längd totalt | 45,5 cm |
| Bredd racketblad | 26,2 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 66 st |
| Vikt | Ganska hög 373 g |
| Balanspunkt mått | 25,2 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska låg 55 % |
| Fasthet kärna | Hård |
| Manövrerbarhet | Medel |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2025-10-07 |
Beskrivning från tillverkare
Diamantformad racket, medium-hård touch och balans. Erbjuder stor kontroll i det defensiva och offensiva spelet. DSH – Double Size Holes: Ett perforeringssystem designat för att förbättra spelbarheten utanför sweet spot. PowerRibs: Skåror på ramen designade för att reducera vibrationer och ge större balans. HES-Carbon: Märkets karakteristiska kolfiber. Mycket reaktiv, styv och kapabel att omvandla all energi som genereras av spelaren till kraft. Dessutom förlänger det racketarnas livslängd. Vibradamp: Fyra silikoninsatser under greppet som reducerar vibrationer, skyddar spelarens hälsa, förbättrar greppet och fungerar som den perfekta komplementet till vårt dubbellagrade grepp i våra fortsatta ansträngningar att minimera vibrationer. RBS – Racket Balance System: En vikt på 8 gram i locket som enkelt kan tas bort genom en enkel skruv. Dess mål är att låta spelaren justera balansen och vikten på racketen.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 10 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Carlitos", Man 47 år
Nivå: motionär
Stum känsla, mycket kontroll, balanserad. Kanske lite för tung för mig
2025-11-13, 23:00
3
Man 37 år
Nivå: avancerad
-
2026-03-31, 00:45
4
Man 36 år
Nivå: avancerad
-
2026-02-17, 15:28
4
Man 36 år
Nivå: avancerad
-
2025-11-18, 21:35
5
Man 36 år
Nivå: avancerad
-
2025-11-15, 14:17
4
"Nicola", Man 37 år
Nivå: avancerad
-
2025-11-14, 13:43

















