DUNLOP - AERO STAR PRO 2023
(18 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Dunlop - Aero Star Pro 2023:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 3 530,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2023 |
| Vikt | 365 - 375 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 16K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA pro |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Dunlop |
Beskrivning från tillverkare
Detta premium padelracket från Dunlop är konstruerad med 16K kolfiber i träffytan för maximal prestanda. Tri-Clamp-förstärkning ger stabilitet för ökad kontroll och minskat luftmotstånd, vilket i sin tur ökar svinghastigheten och ger dig tillgång till mer kraft vid dina offensiva slag. Den exklusiva Power Holes-designen med borrade hål ger även dessa extra kraft vid offensiva slag, medan Hyper Gryp-texturerad yta skapar mer spinn för mer annars flackare slag. Detta padelracket är perfekt för dig som söker extra kraft i ditt offensiva spel och vill avsluta de avgörande poängen med stil och elegans. Aerostar Pro har en ny typ av kärna med medelhög densitet, den gummi-impregnerade EVA:n ger ökad precision samtidigt som en trelagers ytfinish ger en fin och stabil yta och medför gott om kraft vid bollträff.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 18 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Tabare", Man 37 år
Nivå: nybörjare
Det är en bra racket, jag känner mig bekväm, bra slag, bra kontroll.
2025-11-12, 20:12
3
"Álvaro", Man 26 år
Nivå: avancerad
Det är en hård och mångsidig racket som svarar bra i attack.
2025-11-13, 00:25
4
"Hans", Man 62 år
Nivå: avancerad
Inte så förlåtande
2025-11-11, 06:13
3
Man 39 år
Nivå: avancerad
För svårt för mig
2025-10-22, 17:08
5
Man 41 år
Nivå: avancerad
Väldigt fin.
2025-08-17, 12:18
4
Man 60 år
Nivå: avancerad
-
2026-05-22, 14:10














