BLACK CROWN - PITON BLUE 2026
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns butiker i andra regioner som säljer det här racket:
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Black Crown - Piton Blue 2026:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 2 180,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 355 - 370 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber + glasfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA White Medium |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Black Crown |
Beskrivning från tillverkare
Piton Blue representerar en ny tolkning av en av de mest ikoniska modellerna från Black Crown. Den behåller intakt essensen som har gjort Piton-familjen till ett riktmärke på banan: precision, balans och ett pålitligt svar i alla spelsituationer. Konstruerad i Carbon 3K och förstärkt med Low Density Piton Glass, integrerar den en kärna av Medium White EVA som ger en bekväm känsla och en konsekvent slagkänsla. Dess runda form underlättar kontrollen och ökar sweet spot, vilket tillåter att bemästra matchens tempo med större säkerhet. Ytfinishen 5D ExtraSpin ger ett plus vid slag med effekt, vilket hjälper till att generera större rotation och kontroll i offensiva och defensiva aktioner. Inriktad på spelare på medel- och avancerad nivå, erbjuder denna racket en mycket balanserad kombination mellan kontroll och kontrollerad kraft, anpassad både för spelet från baslinjen och övergångarna mot nätet. Dess nya estetik i elegant och modern blå ton ger egen karaktär utan att förlora Piton-identiteten.
Utskrift från www.racketguide.com
















