WILSON - BELA ELITE V2 2023
(71 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Wilson - Bela Elite v2 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.030,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Wilson |
Description from manufacturer
Textured with SpinEffect technology and layered with carbon fiber materials, the Bela Elite v2 padel racket maximizes power and control. This racket was co-designed with the great Fernando Belasteguin, an icon in the game of padel. He’s recently shared his view of how he made it to where he is now: obsession is personal. He’s obsessed with the sport, and his concept on how players can reach their goals are highlighted in this racket. Combining ultimate power, control, and comfort, this racket is what you need to kick-start your journey to becoming a legend. Includes a detachable wrist cord that can be swapped out in a variety of colors.
Highlights:
*Co-designed and inspired by padel legend Fernando Belasteguin
*Wider sweet spot that helps increase power and accuracy upon contact
*3K Carbon Face integrates premium carbon into frame for mix of incredible power and quick responsiveness, maximizing propulsion off the paddle face
*Soft EVA Foam offers a cushioned feel with impressive shock absorption, generating a desirable blend of comfort and lightweight power
*SpinEffect signature technology features Bela's signature patterned on the surface for maximum feel and an extra degree of spin
*Personalized detachable wrist cord connected to the handle that provides additional control and safety precautions
Highlights:
*Co-designed and inspired by padel legend Fernando Belasteguin
*Wider sweet spot that helps increase power and accuracy upon contact
*3K Carbon Face integrates premium carbon into frame for mix of incredible power and quick responsiveness, maximizing propulsion off the paddle face
*Soft EVA Foam offers a cushioned feel with impressive shock absorption, generating a desirable blend of comfort and lightweight power
*SpinEffect signature technology features Bela's signature patterned on the surface for maximum feel and an extra degree of spin
*Personalized detachable wrist cord connected to the handle that provides additional control and safety precautions
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 71 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 28 year
Level: amateur
He handles well and compared to what I was used to before, it releases quite a bit
The leash method he has is terrible
The leash method he has is terrible
2025-11-13, 14:40
5
"Marcus wetterlöv", Man 37 year
Level: advanced
Works well both offensively and defensively
Good pressure in the offense
Good pressure in the offense
2024-01-15, 09:38
3
"Luca", Man 42 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I've been playing it for two years now and I feel like it doesn't work anymore.
2025-11-20, 20:44
2
"Marie", Woman 54 year
Level: advanced
Miss the hard hits with the otherwise quite satisfied
2023-10-21, 09:24
2
Man 17 year
Level: advanced
To many dead spots - and a very weird shape
2025-08-13, 14:01
4
Man 22 year
Level: amateur
Good but a bit heavy but large sweet spot.
2026-02-15, 09:52






