WALLICH - CONTROL 2025
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 12 710,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 350 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Wallich |
Description from manufacturer
A hybrid between drop and diamond, crafted with the finest carbon fibre, an EVA foam core, and a technique that reduces injuries. Handmade Swedish racket. Made to order. The control racket features: Soft Density. Preferred by the defensive player. More support and speed, less power. Low/Mid Balance. A perfect combination for players who rely on a lower balance racket, that is easy to maneuver in defense. 12 cm shaft. Standard length. Matte finish.
Printout from www.racketguide.com



