VOLT - 1000 2022
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Volt - 1000 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.610,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
Maximize power, speed, and control with Volt Padel's most advanced racket, Volt 1000. Played by top WPT player Agustín Gómez Silingo. Volt 1000, a top-quality padel racket for advanced & professional padel players, has high balance and a hitting surface with structure and a higher placed sweet spot to provide extra speed and precision in the shots. Volt 1000 is updated with Volt's dynamic hole system, which is the result of extensive tests conducted for each individual racket model in 2022. These are evaluated and approved by all of Volt's WPT players. The system is applied to find the very best aerodynamics in each racket. Compared to previous year's models, the dynamic hole system reduces air resistance during fast smashes/shots and allows you to have an increased speed on the shots/movements while the racket maintains overall balance throughout the shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 55 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control
2023-10-15, 16:09
4
Man 24 year
Level: advanced
-
2024-03-10, 19:45
3
Man 44 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2022-12-21, 01:35
5
Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2022-12-06, 19:55














