VIBOR-A - YARARA CLASSIC EDITION 2022
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Yarara Classic Edition 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA SOFT |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Vibor-A |
Description from manufacturer
The Vibora Yarara Classic Edition padel racket features a 3k fiber on the striking areas and incorporates soft EVA foam within, delivering excellent feel and a gentler touch. Ideal for professional padel athletes, this racket offers an exceptional harmony of power and precision.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Manuel", Man 46 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very good control, but it lacks attacking power.
2026-02-06, 09:23
5
"Jesus", Man 48 year
Level: advanced
Very versatile and powerful racket.
2025-10-22, 22:41
4
Man 55 year
Level: amateur
Good control and adequate power
2025-12-08, 16:26
4
"Javi", Man 51 year
Level: amateur
Balanced
2026-02-08, 19:50
5
"Dani", Man 45 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Precision
2025-10-26, 01:02
2
Man 21 year
Level: amateur
-
2026-01-21, 22:00














