VIBOR-A - TITAN 15K BLACK TWILL 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Titan 15K Black Twill 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $570.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K Carbon Fiber Twill |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Pro |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vibor-A |
Description from manufacturer
The Titan 15k Black features a renewed hybrid shape and a glossy finish. It stands out for its 15k twill carbon composition and professional EVA core. The pack includes:
Vibor-A Titan 15k Black Twill racket
Vibor-A Wristband
Vibor-A Overgrip
Vibor-A Titan 15k Black Twill racket
Vibor-A Wristband
Vibor-A Overgrip
Printout from www.racketguide.com















.jpg)

