VAIRO - COLUMNS ULTRA 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vairo - Columns Ultra 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $340.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Textreme Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA 28 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Vairo |
Description from manufacturer
The Vairo Columns Ultra is a paddle that has been specially designed for those advanced or professional padel players who are looking for a versatile game, thus gaining in versatility and dynamism. In terms of shape, it features a hybrid format, which means that the player can enjoy the benefits of the combination of tear and round shapes, achieving the perfect balance between control and power. On the other hand, the balance is intermediate and it has a medium weight between 355 and 375 grams, which makes it an easy-to-handle paddle.
Printout from www.racketguide.com
















.jpg)

