TENAX PADEL - ATHENA 3K 2024
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Tenax Padel - Athena 3K 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $290.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Tenax Padel |
Description from manufacturer
The Athena paddle is a paddle dedicated to intermediate and advanced level players who are looking for a paddle that is easy to handle but able to offer excellent performance both in the baseline game and in the net game. The rubber is in fact a medium Eva that allows the paddle to never be too rigid, combined with a 3k plate capable of providing both power and precision. The plate has a 3D surface to have an excellent feeling with the ball in all types of shots, but enhancing the paddle especially in volleys. Its great versatility makes it a paddle suitable for both right and left-handed players. Personalize this racket with your signature, making it unique and exclusive!
Printout from www.racketguide.com
















