STIGA - ACE 2 2022
(53 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Stiga - ACE 2 2022:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 200,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon Flexi Frame |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber Carbon Extreme |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Hypersoft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Stiga |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,0 cm |
| Length of the racket blade | 26,5 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 265,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | Awaiting measurement |
| Weight | Quite low 356 g |
| Balance point measurement | 25,9 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | High |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
ACE 2 is the successor to STIGA's successful racket ACE and is a fast, stable, and powerful round padel racket with a sleek Scandinavian design that is completely uncompromising. It also comes with both technical and purely visual updates that take your game to the next level. The racket is updated with a hard, rugged Power Grip surface that gives you better grip on the ball for maximum spin and effect in the hit, suitable for both enthusiastic recreational players and experienced competitive players looking for the highest possible speed, explosiveness, precision, and control across the entire court. ACE 2 is also handmade in carbon fiber with a Carbon Xtreme surface layer with 24,000 carbon fiber threads per cm² (24K), compared to the industry standard which is only 3K per cm². More carbon fiber threads mean faster and more responsive carbon fiber that captures and recoils the ball, making it significantly faster than other rackets on the market. The frame is also made of 100% carbon fiber, called Carbon Flexi Frame, which leads to better stability, a more durable construction, and improved impact resistance. This, together with the EVA core's Hypersoft Foam unique OCS System, which is built of small air bubbles, and these together with the carbon fiber work to generate speed when you need speed and control when you need control. The racket's round shape adds a central sweet spot for increased control and margin for error. The racket is also equipped with a large, advanced sweet spot: Optispot PRO, which gives you more power, speed, and feel even on hits outside the center. The racket's round shape adds a centralized sweet spot, increasing control and margin for error. When all the racket's features including speed, control, and feel work together, it contributes to what we call Diamond Touch — high speed, unbeatable control, and maximum feel in every shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 53 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Magnus", Man 53 year
Level: amateur
Forgiving and with fierce control and sensible speed
2024-06-09, 02:01
4
"Johan", Man 36 year
Level: amateur
Good control but would like a bit more speed.
2024-05-31, 09:41
5
"David", Man 38 year
Level: amateur
Speed, quite dull and round
2023-11-15, 20:29
4
"Steffe", Man 56 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good feeling...
2023-08-28, 20:27
4
"Pr", Man 51 year
Level: amateur
OK
2024-03-15, 18:47
4
"Dennis", Man 27 year
Level: advanced
Pretty nice
2023-12-13, 00:18
















