STARVIE - METHEORA WARRIOR 2022
(40 Reviews)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 390,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Soft V30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | Awaiting measurement |
| Length of the racket blade | Awaiting measurement |
| Total length | 46,2 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | Awaiting measurement |
| Weight | Quite low 355 g |
| Balance point measurement | 27,5 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 60 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2023-08-11 |
Description from manufacturer
This is a model made for advanced level players who are looking for balance in the centre of the racket head, with the feeling of soft rubber density, yet with a firmness, which is thanks to the textured surface of the face in the shape of a star. Its composition is 100% carbon and with the new Carbon Colours 3K in blue, that offers resistance and durability, needed for the high demands of the game. An all-round racket providing great control and power.
Carbon Colours 3K. The racket head is made of blue carbon 3K. It offers high resistance to meet the demands of play. The roughness of the plane surface (Full Plane Effect) helps players achieve greater precision in the effect of each stroke. StarVie works this roughness directly from the mould. Star Balance system in the racket throat, giving it a perfect weight balance and stability. Two layers of carbon on the face: Carbon Colours 3K + Carbon 3K. Soft density rubber V30, though hardened by the use of the two layers of carbon which give it the excellent control and power. 100% made in Spain, in Azuqueca de Henares (Guadalajara).
Carbon Colours 3K. The racket head is made of blue carbon 3K. It offers high resistance to meet the demands of play. The roughness of the plane surface (Full Plane Effect) helps players achieve greater precision in the effect of each stroke. StarVie works this roughness directly from the mould. Star Balance system in the racket throat, giving it a perfect weight balance and stability. Two layers of carbon on the face: Carbon Colours 3K + Carbon 3K. Soft density rubber V30, though hardened by the use of the two layers of carbon which give it the excellent control and power. 100% made in Spain, in Azuqueca de Henares (Guadalajara).
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 40 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 21 year
Level: amateur
It is a paddle with quite a bit of control, with roughness and the ball doesn't bounce much, large sweet spot and medium balance.
2025-11-13, 18:20
4
"Ori", Man 45 year
Level: amateur
Good paddle to have a lot of control
2026-01-25, 22:40
4
"Matthias", Man 50 year
Level: advanced
Balanced racket with great control
2024-12-13, 22:25
2
"Nico", Man 26 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Low power, strange feel
2025-11-12, 23:19
3
"Fran", Man 38 year
Level: advanced
-
2025-12-04, 18:49
4
Man 45 year
Level: advanced
-
2025-10-22, 01:59
















