STARVIE - BRAVA SOFT MATE BLACK EDITION 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Brava Soft Mate Black Edition 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 240,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from StarVie |
Description from manufacturer
The improved edition of the Starvie Brava padel racket is here, equipped with a groundbreaking surface of 15K aluminized carbon fiber and a soft low-density core in Soft 30. The combination of these materials provides exceptional comfort and control, ideal for players who desire more comfort in every hit.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 39 year
Level: advanced
-
2025-11-18, 23:46
4
"Ramon", Man 34 year
Level: amateur
-
2025-11-16, 08:50













