SLAZENGER - PANTHER SERIES ICON HYBRID GOLD 2022
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Slazenger - Panther Series Icon Hybrid Gold 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 430,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Slazenger |
Description from manufacturer
Panther Series Icon Hybrid Gold is a powerful hybrid-tear shaped racket with an optimized weight at 360-375gr.
Produced with hard EVA core and surface in 12K Carbon with medium balance thanks to the hybrid shape. Visible carbon for enhanced overall premium look. For skilled players that demands extra control, our panther grooves provides the perfect spin.
Produced with hard EVA core and surface in 12K Carbon with medium balance thanks to the hybrid shape. Visible carbon for enhanced overall premium look. For skilled players that demands extra control, our panther grooves provides the perfect spin.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Robin ljunggren", Man 34 year
Level: amateur
Lovely and hard racket with decent control
2024-09-25, 21:29
5
"Hannes Johansson", Man 19 year
Level: advanced
Good racket that provides good speed and control.
2023-11-13, 21:12
5
"Herman", Man 16 year
Level: elite
Good balance and hardness
2023-11-20, 08:48
3
Man 32 year
Level: advanced
-
2023-03-17, 20:15
5
Man 60 year
Level: advanced
-
2023-02-03, 17:30
5
Man 60 year
Level: advanced
-
2023-02-03, 17:30














