SIUX - TRILOGY SPECIAL EDITION 2021
(29 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Trilogy Special Edition 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.360,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Carbon Tex 24K |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Siux |
Description from manufacturer
Siux Trilogy Control Special Edition is the latest weapon for Patty Llaguno on the World Padel Tour, Siux's new star player! The racket is the defensive option in the Trilogy series, with a focus on feel, precision, and rebound effect. Like the other rackets in the Trilogy series, this racket is ideal for players with sensitive wrists, shoulders, or elbows thanks to several technologies that prevent injuries, such as the built-in Anti-vibrator that reduces vibrations with every hit. Additionally, the racket is equipped with the Pentacore system, a composition of Kevlar and carbon fiber, which dampens vibrations and provides a more comfortable hit. The surface is made with 24K Carbon Titan Tex Technology, offering a stiffer and harder hit with improved response and pressure. The core consists of soft EVA and is perfect for defensive players who like to counter and capitalize on the opponent’s mistakes. Siux has truly gathered all the market's top innovations in this phenomenal racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 29 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"David", Man 43 year
Level: amateur
Good speed in the racket, will probably switch to something softer.
2024-01-20, 18:12
4
"Johan Sjöström", Man 26 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Nice to have a good feeling and speed when you need it.
2023-11-17, 07:30
5
"Fredrik", Man 52 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Very comfortable and easy to play.
2024-01-15, 16:30
3
Woman 49 year
Level: advanced (have paddle elbow)
For hard surface
2023-09-27, 08:08
4
"David", Man 43 year
Level: amateur
Ok
2024-01-20, 18:24
4
Man 42 year
Level: elite
-
2024-03-30, 22:38














