SIUX - FENIX 3K 2021
(21 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Fenix 3K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 060,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
This padel racket has a medium balance and has changed the material in the hitting surface to 3K carbon fiber, more flexible than its predecessor, to provide higher speed and control when hitting the ball. This is an all-around racket as it offers both power and precision in every shot. The frame is made of double carbon fiber and the core of EVA Soft High Recovery laminated in 5 layers which provides spectacular speed. The racket throat has the aramid anti-vibration system installed. The Siux Fenix 3K is a model that retains the aramid technology in the throat, a system that reduces vibrations in the racket and thereby eliminates problems that can arise in shoulders, elbows, and wrists. The shape is the same, inverted drop shape as the Javi Ruiz Fenix model, but has slightly lower balance to provide greater maneuverability and control in the shots. The double carbon fiber frame increases durability and resistance and the core is Black EVA Soft High Recovery laminated in five layers. A core with exceptionally fast recovery. A difference from the original Siux Fenix is the material used in the hitting surface. This model is made of 3K carbon fiber, a wider fiber than before. This provides a more flexible material and power in your shots. The surface is smooth and matte to increase the feeling in the shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 21 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Koffe", Man 41 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Responsive, good grip, durable perhaps somewhat heavy and therefore a bit more difficult in some defensive strokes.
2024-02-12, 07:27
4
Man 40 year
Level: advanced
Very good feeling but missing that real speed.
2024-03-09, 07:18
3
"Christian", Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Hh
2024-06-02, 20:48
4
"Tyran", Man 53 year
Level: advanced
-
2026-01-15, 19:56
4
Man 53 year
Level: amateur
-
2024-06-24, 21:53
5
Man 48 year
Level: advanced
-
2024-03-31, 10:57














