SIUX - DIABLO REVOLUTION FUCHISA 2023
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Revolution Fuchisa 2023:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 4 860,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,9 cm |
| Total length | 45,6 cm |
| Width racket blade | 26,1 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 59 st |
| Weight | High 376 g |
| Balance point measurement | 26,0 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Low |
| The measurement was performed | 2023-12-01 |
Description from manufacturer
This is the choice of Team Siux player Nuria Vivancos. Constructed with 100% bi-tubular carbon, it offers enhanced firmness, compactness, and remarkable durability. Furthermore, this composition ensures stability upon impact with the ball. Tailored for advanced or professional players, it caters to those who seek a racket that seamlessly combines comfort with high-quality manufacturing standards.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Dennis", Man 52 year
Level: advanced
A bit too soft
2024-02-08, 14:29













.jpg)
