SIUX - DIABLO REVOLUTION 24K 2021
(13 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Revolution 24K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 5 190,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + graphene |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
This model offers the softest feel of the three Diablo Revolution models. This is thanks to the hitting surface made of 24K carbon fiber, which is more elastic than thinner fiber and thus provides higher output speed compared to sibling models and greater precision in every shot. It has the same shape and balance and generates incredible power, making it a dream for big smashers. The EVA rubber in the core reduces vibrations and thereby decreases the risk of injuries caused by ball impacts. The model also includes the double carbon fiber frame and the Shockout anti-vibration system.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 13 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Pablo", Man 39 year
Level: amateur
It has a lot of ball exit and helps.
2025-11-13, 11:26
4
"Alex", Man 33 year
Level: amateur
Good
2024-01-20, 20:36
5
Man 33 year
Level: amateur
-
2024-07-28, 20:43
4
Man 49 year
Level: advanced
-
2024-03-25, 19:32
4
Man 53 year
Level: advanced
-
2024-01-30, 17:47
4
"Per", Man 55 year
Level: advanced
-
2023-11-20, 15:12















