SIUX - DIABLO GO 3 2024
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Go 3 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 060,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3k carbon fiber 50% + fiberglass 50% |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Introducing theSIUX DIABLO GO 3. This GO version is characterized by its hybrid shape, its EVA rubber, its 3k carbon and its matt finish. What are you waiting for?
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Martin Häll", Man 39 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Stable
2025-11-12, 22:19
5
"Christer Karlsson", Man 69 year
Level: advanced
Good
2024-12-06, 11:41
5
"mdg", Man 27 year
Level: amateur
.
2025-11-23, 23:13
3
"Fillipe dos Santos", Man 33 year
Level: amateur
-
2026-02-23, 20:15



















