SHOOTER - X BANC SABADELL 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Shooter - x Banc Sabadell 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 260,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 375 g |
| Form | Hybrid - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber + Basalt |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + basalt + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Shooter |
Description from manufacturer
Anti-epicondylitis padel racket SHOOTER PADEL x BANC SABADELL: maximum power in a lightweight racket. Players who prefer lightweight rackets but are also demanding in terms of power and control will discover the sensations offered by a racket designed for playing at an advanced or professional competition level with the renewed SHOOTER PADEL padel racket. Designed and manufactured in our own factory in Olius, this racket represents excellence in engineering and performance. Recognized as the ultimate anti-epicondylitis padel racket, the new twill carbon covering 100% of the surface along with basalt in frames and core ensures zero vibrations, offering you an unparalleled playing experience. Thanks to the new hybrid Foam-EVA rubber, the SHOOTER PADEL x BANC SABADELL stands out for an increased sweet spot and more powerful ball output. At Shooter Padel, we strive to offer padel rackets with luxurious material quality and technology to maximize player performance and minimize injuries. All our professional padel rackets are domestically manufactured. They are also highly configurable and customizable, including a technology to reduce vibrations transmitted to your arm to the maximum extent.
Printout from www.racketguide.com
















