SHOOTER - MERAK 2.0 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Shooter - Merak 2.0 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 351 - 370 g |
| Form | Hybrid - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber + Basalt |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass + Basalt |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Low Density Foam |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Shooter |
Description from manufacturer
Pala MERAK: Control paddle with a rough finish. The SHOOTER PADEL MERAK 2.0 paddle offers great power without sacrificing high ball control for beginner or intermediate level players. It is a well-balanced control paddle that also offers good power. Its core of low-density LD Foam Hybrid combined with Low Vibration Technology makes the MERAK paddle have excellent vibration absorption, one of the most effective in the SHOOTER range. The surface of this paddle is made of fiberglass and features a 100% Carbon 3K tubular frame with basalt in the bridge area for greater resistance and reduced vibrations (Hybrid Carbon Frame Technology). Its exclusive MIX-OVERSIZE shape from SHOOTER PADEL will delight professional players who seek maximum control and power. Additionally, the HYPER ROUGHNESS technology, with a high roughness finish, provides great effect on spin shots and high ball output. The SHOOTER MERAK 2.0 paddle also has a centered and very wide sweet spot. Like all SHOOTER PADEL paddles, it is a nationally manufactured paddle designed with special anti-vibration technology to prevent injuries. Furthermore, at SHOOTER PADEL, thanks to our integrated manufacturing process, we can personalize the paddle with the player's name. You won't find another like it on the market! Finally, if you ever tried the old KINETIC or FIRST models and loved them, then the MERAK is your best choice, a similar model with new technologies.
Printout from www.racketguide.com
















