SHOOTER - DOMINION PRO 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Shooter - Dominion Pro 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 370,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 351 - 375 g |
| Form | Hybrid - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber + Basalt |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 15K carbon fiber + Basalt + Fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA White |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Shooter |
Description from manufacturer
New DOMINION PRO 40 racket: Spectacular power racket intended for advanced-professional level players. Players demanding power and lovers of hard rackets will discover what it's like to play at an advanced level or in professional competitions with a top-performance racket like the Shooter Padel DOMINION PRO 40 racket. A racket with a medium-high balance and spectacular power. The new high-density rubber guarantees an incredible ball exit and more power at higher hitting speeds. The surface of this professional DOMINION PRO 40 racket is made of 15K 85% carbon and 15% fiberglass, in addition to incorporating a 3K 100% carbon tubular frame and basalt fiber in the bridge and grip areas. Its exclusive mix-oversize shape by Shooter Padel is perfect for professional players seeking the highest control and power. Additionally, the hyper roughness technology, with a high roughness finish (with silicon), provides control and effect on lifted shots and great ball exit. Like all Shooter Padel rackets, DOMINION PRO 40 racket is nationally manufactured and designed with special anti-vibration technology to prevent injuries. Furthermore, if desired, you can personalize it with the player's name to make it a unique and different racket.
Printout from www.racketguide.com






