SHOOTER - DOMINION 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Shooter - Dominion 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 290,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 351 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Shooter |
Description from manufacturer
Demanding potential players will discover what it is like to play padel at an advanced level or in professional competitions with a top-performance racket like the SHOOTER PADEL NEW DOMINION paddle racket. A padel racket with a medium-high balance and spectacular power.The surface of this professional padel racket, SHOOTER PADEL NEW DOMINION, is made of 15K carbon, and additionally incorporates a tubular Kevlar-Carbon frame and basalt fiber in the bridge and grip areas. Its exclusive DIAMOND shape by SHOOTER PADEL is perfect for professional players seeking maximum control and power. Additionally, the HYPER ROUGHNESS technology, with a high roughness finish (with silicon), provides control and spin on lifted shots and great ball output.
Printout from www.racketguide.com







