SANE - ELIS2 2024
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Elis2 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 460,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 351 - 360 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Sane |
Description from manufacturer
The ELIS2 is a racket designed for players who demand superior performance on the court. With an 8mm 12K carbon structure and 3D Deep Spin relief, it offers exceptional feel and precise ball control. Its medium-high balance guarantees a perfect combination of power and precision with every shot, making it an ideal ally for dominating the game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 48 year
Level: advanced
Handyman
2026-01-03, 19:44

















