PALLAP - VELOCITY STAR 2025
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Pallap - Velocity Star 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 200,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K Ultra Carbon Alu - aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVAZOTE 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Pallap |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 46,1 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,7 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Quite low 355 g |
| Balance point measurement | 25,6 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 56 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
Design for purpose - for performance. Dominate the game. Nothing about this design is just for appearance. The specially shaped bridge, similar to an Achilles tendon, transfers the stroke torque into the handle tuning stiffness and flex. This is how we achieve vibration control without additional elastomer dampers that impair the clear sensitive feel for the ball. The most versatile racket in our range features an incredible value carbon package. The Italian made ULTRA CARBON ALU 15K BASALT-CARBON fibe and a DUAL CARBON frame deliver the stability for a variable game, from efficient counter strikes up to precision volleys. The medium EVA 30 and the SPINDRIVER texture guarantee full dynamics and precision for your spin strokes. We recommend this racket for intermediate to advanced skilled players.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Antonio", Man 53 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-12-29, 00:38
3
Man 35 year
Level: beginner
-
2025-12-07, 19:22
4
Man 43 year
Level: amateur
-
2025-12-07, 17:12
















