NOX - X ONE EVO BLUE 2023
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - X One Evo Blue 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 910,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 30% Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Nox X-One EVO Blue is an easy-to-play racket that suits most playing styles. The sweet spot is placed in the middle of the racket to give the player increased control and stability in their strokes. The model suits both beginners and recreational players and is perfect for those who want to develop their game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Daniele", Man 44 year
Level: beginner
Soft
2025-12-08, 17:57
3
Man 61 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2024-02-24, 16:45
4
Man 48 year
Level: amateur
-
2023-04-06, 23:33
4
Woman 47 year
Level: amateur
-
2023-01-27, 15:19
















