NOX - X ONE 2023
(19 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - X ONE 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 870,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 70% carbon fiber + 30% fiberglass |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The Nox X-ONE 2023 padel racket suits all players. It stands out for its consistency and comfort, being a fun racket with that it is easy to play with. It incorporates some of the technologies of high performance rackets such as HR3 foam, carbon frame and 3K fiberglass surface that makes the X-ONE 2023 an excellent choice for players looking for a padel racket with excellent performance at a moderate price.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 19 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
"Dipta", Man 38 year
Level: elite (have paddle elbow)
small sweetspot, power lacking and a bit heavy
2025-02-26, 08:39
3
Man 48 year
Level: amateur
Feels a bit too soft on drop shots.
2023-12-25, 16:39
2
Man 28 year
Level: amateur
Good for beginners
2025-12-06, 11:54
3
"David", Man 40 year
Level: amateur
It lacks power.
2025-11-21, 23:30
4
Woman 53 year
Level: amateur
Good racket
2023-11-26, 22:21
2
Man 42 year
Level: beginner
A
2025-10-23, 23:25















