NOX - TEMPO WPT 2023
(43 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Tempo WPT 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 490,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Accurate as a watch and comfortable as a glove. So is the NOX TEMPO World Padel Tour 2023 padel racket. One of the 4 Official World Padel Tour rackets. The TEMPO World Padel Tour 2023 version stands out for its manageability and precision. The main novelty is the HR3 Black Eva core which, combined with the 12K Carbon on its faces, provides a solid and firm feel. This padel racket includes the pioneering Smartstrap® replaceable safety cord system.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 43 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Pablo", Man 29 year
Level: advanced
It's a racket that I think suits my game, I have the control I like and when I want to press or hit, it has the necessary hardness to do it the way I do, with strength and little technique.
2025-11-13, 12:42
3
"Dan", Man 49 year
Level: amateur
I am not sure if it is too difficult for me. I don't hit very hard and I am more defensive than offensive as a player.
2024-03-28, 23:15
5
Man 46 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good feeling and gives speed when you push!
2024-07-02, 23:47
4
Woman 44 year
Level: amateur
I like the weight and shape but it's for beginners.
2026-02-07, 15:21
3
"Martin", Man 42 year
Level: advanced
Sweet spot too small
2024-06-16, 15:25
3
"Philip", Man 35 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Great site
2023-10-18, 18:37















