NOX - EQUATION LADY WPT 2023
(7 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.320,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Unknown value |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Equation Lady WPT is a well-balanced racket with a slightly lighter weight. This makes it ideal for players who want a more gentle racket that is easier to maneuver. This model is equipped with an anti-vibration system that reduces the risk of injuries. It is an easy-to-play racket with a large "sweet spot" thanks to an HR3 core (used in Nox models in the Luxury series) and a fiberglass hitting surface. The racket also has texture on the hitting surface to provide extra grip on the ball and increased precision in slow play near the net. This combination makes this racket perfect for those who want to develop their game with a versatile and easy-to-play racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Frida", Woman 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I like that there is a large sweet spot and the light weight. I wish for a racket with a slightly harder surface.
2024-03-05, 15:59
4
"Frida", Woman 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good sweet spot, a bit too soft.
2024-03-07, 14:04
5
Man 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Great with a good feeling.
2023-11-29, 18:26
2
"Lakksks", Man 48 year
Level: amateur
Ok
2023-10-01, 00:45
5
Woman 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-04-25, 21:03
3
Woman 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-10-30, 18:54




