NOX - EQUATION LADY WPT 2021
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Equation Lady WPT 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 030,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Equation Lady WPT is a well-balanced racket with a somewhat lighter weight. This makes it perfect for players who want a more gentle racket that is easier to maneuver. This model is equipped with an anti-vibration system that reduces the risk of injury. It is an easy-to-play racket with a large "sweet spot" thanks to a core of HR3 (used in Nox models in the Luxury series) and a hitting surface made of fiberglass. The racket also has a structured hitting surface to provide additional grip on the ball and increased precision in slow play near the net. This combination makes this racket perfect for those who want to develop their game with a versatile and easy-to-play racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 50 year
Level: amateur
Rugged surface that I like
Has become completely silent
Has become completely silent
2024-02-10, 06:50
4
Woman 54 year
Level: amateur
-
2024-03-10, 12:27
5
Woman 37 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-02-03, 23:49














