MIDDLEMOON - ECLIPSE 7 CARBON GOLD ATTACK BLACK SERIES 2022
(13 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Middlemoon - Eclipse 7 Carbon Gold Attack Black Series 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £500.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Teardrop - Oversized |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Ultra soft rubber tech |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Middlemoon |
Description from manufacturer
The offensive version in the Black series shares much with its sibling Gold. Same delightful core, same surface, extremely large sweetspot, but as the name Attack suggests, this is designed to suit you who want extra power forward! The goal is to create a Power racket with sensational feel and balance. The difference is that Attack has a medium-high balance, oversized drop shape, and also the addition of "Max Power technology" that gives you as a player extra boost in your overhead game. Even the Gold attack has a 3D structure on the surface in the form of the Middle moon logo to grip the ball extra. The distinctive sound from the Middle moon rackets is of course also heard in the Gold attack and the hall will wonder what is making the noise when you push in a smash!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 13 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Nicke", Man 58 year
Level: amateur (have paddle elbow)
A nice racket with good speed without being too hard and heavy, but difficult to find a new one when it's time.
2024-03-05, 08:52
5
"Niklas", Man 58 year
Level: amateur (have paddle elbow)
All-round, good balance between speed and control, doesn't feel hard.
2024-02-16, 14:38
5
"Stefan Törnqvist", Man 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Really good, fun, and awesome sound!
2023-08-27, 22:13
3
Man 52 year
Level: amateur
Normal
2026-01-31, 22:39
4
Man 29 year
Level: amateur
-
2026-05-23, 12:05
5
Man 29 year
Level: amateur
-
2026-05-19, 18:10














