JOMA - VALKIRIA FLEX NEGRO NARANJA FLUOR 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Joma - Valkiria Flex Negro Naranja Fluor 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 160,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Fiberglass 75% + 1K Carbon Fiber 25% |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Joma |
Description from manufacturer
Valkiria Flex padel racket is a round-shaped model, designed to offer maximum comfort and excellent ball output. Ideal for players who are new to the sport and are looking for a racket that is comfortable and easy to handle, this racket facilitates learning and enhances the playing experience. Its FLEXO BlackEVA core, combined with FlexSHIELD graphite fibers, provides a larger sweet spot and optimal ball output, allowing for exceptional control and power with every shot. This makes it a perfect racket for those who want greater ease in executing shots without losing precision. Additionally, the Valkiria Flex racket incorporates a 100% carbon EXO COUNTER frame, which gives it great durability and rigidity, ensuring a long lifespan even under intensive use. With this racket, novice players will enjoy great comfort, control, and power in every point while perfecting their technique and increasing their confidence on the court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
1.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
"Damiano", Man 20 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-10-26, 13:59
















