HEAD - ONE ULTRALIGHT BLACK 2025
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Head - One Ultralight Black 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 180,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 300 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Comfort foam |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Head |
Description from manufacturer
With only 300 grams, the ONE ULTRALIGHT is the latest innovation which comes to change padel, being the lightest adult padel racquet on the market. Fun and easy to play with, this racquet is engineered with a new round-shaped mold keeping a standard headsize and an extended grip length for extra comfort and support. With Auxetic 2.0 technology for enhanced feel and connection to the ball, the 12K carbon hitting surface delivers extra ball output, while the Soft Butt Cap technology offers vibration dampening and additional comfort. To support ball grip and improve spin, it has a new Spin Surface technology while the Comfort Foam enhances the sweetspot. The lightest adult padel racquet on the market: 300 grams. Maneuverable, forgiving, comforable, and easy to play with. New mold with a round shape and extended grip length. Revolutionary HEAD ONE technology for extra durability
12K carbon hitting surface for better ball output. Comfort Foam for enhanced sweetspot and easy game
Spin Surface for extra ball grip and improved spin. New Auxetic 2.0 technology for enhanced feel and connection to the ball. Soft Butt Cap technology for vibration dampening and comfort. Integrated Protector System helps to protect the racquet from hits.
12K carbon hitting surface for better ball output. Comfort Foam for enhanced sweetspot and easy game
Spin Surface for extra ball grip and improved spin. New Auxetic 2.0 technology for enhanced feel and connection to the ball. Soft Butt Cap technology for vibration dampening and comfort. Integrated Protector System helps to protect the racquet from hits.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Toto", Man 63 year
Level: amateur
Too light, it doesn't hold well against stronger shots. Good balance, good at a basic level.
2025-08-20, 12:30
4
"Toto", Man 63 year
Level: amateur
Too light, it struggles against powerful shots. Excellent balance and sweet spot.
2025-08-13, 12:38
5
"Amund", Man 59 year
Level: beginner
I love the light weight and the quality of the racket
2025-08-27, 19:48
4
Man 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Light and fast
2026-01-21, 14:39
3
"RK", Man 54 year
Level: amateur
Too light
2026-01-07, 12:58
3
"Camilla", Woman 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2025-11-05, 21:18












